Hiljainen paikka Osa 2 (K18-anniskelunäytös)

Lue lisää

AVI:n ohjeistuksen mukaan turvavälin tulee olla 2 m (eli 3 penkkiä) seurueiden välillä, minkä lisäksi joka toinen rivi on poistettu käytöstä. Lippuja on siis myynnissä vain 40 per näytös, joten lippujen varausmahdollisuus on edelleen pois käytöstä.

Ylistetty jatko-osa vuoden 2018 hitille A Quiet Place!

”Emily Blunt horror is something to scream about” ★★★★ Peter Bradshaw, The Guardian

Oman turvapaikkansa tuhouduttua Abbottin perheen (Emily Blunt, Millicent Simmonds, Noah Jupe) on kohdattava ulkomaailman vaarat ja jatkettava selviytymistaisteluaan täydellisessä hiljaisuudessa. Suunnatessaan pakon edessä kohti tuntematonta he huomaavat, että äänen perusteella metsästävät hirviöt eivät ole ainoa uhka hiekkaisen polun tuolla puolen.

”Ovatko ihmiset ylipäätään pelastamisen arvoisia, kysyy Hiljainen paikka -kauhuhitin onnistunut jatko-osa.
– Krasinki on tehnyt tällä kertaa myös käsikirjoituksen ja rakentanut ensimmäisen osan tapaan yksinkertaisen elokuvan. Juoni on suoraviivainen, henkilöt selkeitä, dramaattiset valinnat voimakkaita.
– Teho tulee yksityiskohtien huolellisesta käsittelystä, Michael P. Shawverin tiukasta leikkauksesta ja Erik Aadahlin sekä Ethan Van der Rynin jo ensiosassa Oscar-ehdokkuuden saaneesta äänisuunnittelusta.
– Hiljainen paikka -sarjan, joka on kuulemma saamassa kolmannen päätösosan, erityislaatu on juuri kuuloaistin käsittelyssä. Siitä syntyy uudenlainen versio ydinperheen puolustustaistelussa hirviöitä vastaan. Se antaa kuuleville väläyksen äänettömän maailman kauhuista. Ennen kaikkea saalistuksen takaa paljastuu pieni kertomus siitä, miten rajoitukset voidaan kääntää voimavaroiksi. – Se on viesti, joka pandemian aikana kuuluu niin kuuroille kuin kuulevillekin.”

Jussi Ahlroth, Helsingin Sanomat

Alkuperäinen ikäraja on K-16

Ikäraja
K-18
Elokuvan kesto
1h 37min
Ohjaus
John Krasinski
Käsikirjoitus
John Krasinski, Scott Beck, Bryan Woods
Rooleissa
Emily Blunt (Evelyn Abbott), John Krasinski (Lee Abbott), Millicent Simmonds (Regan Abbott), Noah Jupe (Marcus Abbott), Cillian Murphy (Emmett), Djimon Hounsou (Man on Island), Okieriete Onaodowan (Police Officer), Scoot McNairy (Marina Man), Zachary Golinger (Emmett's Son), Blake DeLong (Umpire)
Nautiskele Kinobaarissamme ennen näytöstä tai tilaa herkut paikallesi ennakkoon pe&la -iltanäytöksiin!
» Tutustu tarjoiluihin
Uusi ohjelmisto julkaistaan alan käytännön mukaan yleensä tiistai-aamupäivään mennessä esitysviikko kerrallaan. Esitysviikko on elokuvien ensi-iltaperjantaista torstaihin.
Nautiskele Kinobaarissamme ennen näytöstä tai tilaa herkut paikallesi ennakkoon pe&la -iltanäytöksiin!
» Tutustu tarjoiluihin
Uusi ohjelmisto julkaistaan alan käytännön mukaan yleensä tiistai-aamupäivään mennessä esitysviikko kerrallaan. Esitysviikko on elokuvien ensi-iltaperjantaista torstaihin.