Wicker – Intohimosta punottu

Lue lisää

Vältä ruuhkat ja tilaa tämän elokuvan pe&la -iltanäytöksiin leffaherkut ennakkoon paikallesi täältä!

Omaperäinen ja sykähdyttävä elokuva Wicker – intohimosta punottu on Oscar-voittaja Olivia Colmanin ja Alexander Skarsgårdin tähdittämä komedia avioliitosta ja yhteiskunnan normien absurdiudesta. Naimaton kalastajanainen (Olivia Colman) saa tarpeekseen kyläläisten ahdasmielisyydestä ja päättää tilata paikalliselta korinpunojalta (Peter Dinklage) itselleen aviomiehen – pajusta. Pajusta punotussa miehessä (Alexander Skarsgård) on aviomiesainesta enemmän kuin nainen olisi osannut odottaa. Yllättävä puoliso herättää naisessa uudenlaisia tunteita ja käynnistää ihastuksen, kateuden, ja mullistusten aallon, joka uhkaa järkyttää koko kyläyhteisöä.

Teräväkielinen, humoristinen ja normeja uskaliaasti rikkova komedia haastaa pohtimaan rakkautta ja avioliittoa täysin uudesta näkökulmasta. Elokuvan maailmanensi-ilta oli Sundance-elokuvajuhlilla vuonna 2026.

Ikäraja
K-12
Elokuvan kesto
1h 46min
Kieli
Englanti
Tekstitys
Suomi/Ruotsi
Ohjaus
Alex Huston Fischer, Eleanor Wilson
Käsikirjoitus
Alex Huston Fischer, Ursula Wills, Eleanor Wilson
Rooleissa
Olivia Colman, Alexander Skarsgård, Elizabeth Debicki, Peter Dinklage, Richard E. Grant
Nautiskele Kinobaarissamme ennen näytöstä tai tilaa herkut paikallesi ennakkoon pe&la -iltanäytöksiin!
» Tutustu tarjoiluihin
Uusi ohjelmisto julkaistaan alan käytännön mukaan yleensä tiistai-aamupäivään mennessä esitysviikko kerrallaan. Esitysviikko on elokuvien ensi-iltaperjantaista torstaihin.
Valitse istumapaikkasi salikartasta! Salin pöydät on merkitty ympyröillä. Saliuudistuksemme myötä anniskelu on nyt sallittu kaikissa näytöksissämme.
Nautiskele Kinobaarissamme ennen näytöstä tai tilaa herkut paikallesi ennakkoon pe&la -iltanäytöksiin!
» Tutustu tarjoiluihin
Uusi ohjelmisto julkaistaan alan käytännön mukaan yleensä tiistai-aamupäivään mennessä esitysviikko kerrallaan. Esitysviikko on elokuvien ensi-iltaperjantaista torstaihin.